top of page
Writer's pictureLeszek Mańkowski

Książka "Skrzydła zwycięzców, skrzydła pokonanych... skrzydła niepodległości 1918"

W marcu 2020 r. na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Skrzydła zwycięzców, skrzydła pokonanych... skrzydła niepodległości 1918". Ta ciekawa dla fanów historii lotnictwa pozycja została wydana nakładem Wydawnictwa Inforteditions pod redakcją naukową w składzie: Andrzej Olejko, Piotr Mrozowski, David Méchin, Boris Ciglić.



Opracowanie oddawane w ręce czytelników jest pokłosiem ostatniej, czwartej międzynarodowej konferencji lotniczej zorganizowanej tak jak i poprzednie w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku. W ciągu czterech lat przez obiekt ten przewinęło się znamienite grono prelegentów, znawców tematyki lotniczej Wielkiej Wojny z Austrii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Francji, Włoch, Serbii, Słowenii, Czech, Słowacji oraz Polski, którzy pozostawili po sobie nie tylko wrażenie niebywale wysokiego poziomu w prezentowanej przez siebie w referatach tematyce jak i tutaj odbywały się „chrzciny” następujących po sobie czterech tomów pokonferencyjnych.


Niebywale cieszy fakt, że echa lotniczych konferencji dotarły do naukowych centrów świata i zasiliły zasoby biblioteczne np. Museum Specialist, Collections Processing Unit National Air and Space Museum/Smithsonian Institution w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA) jak i wzbudziły uznanie światowych autorytetów z lotniczej tematyki takich jak płk Terry Finnegan, Carl J. Bobrow z USA, John Herris z amerykańskiego wydawnictwa Aeronautbooks czy Helmuth Jäger z Niemiec – mówi Andrzej Olejko, historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej.


Postawiona konferencyjna teza Ohne Flieger kein Sieg została udowodniona a luka w nauce dotycząca działań lotniczych na „zapomnianych frontach Wielkiej Wojny” wypełniona. Tym samym organizacja wspomnianych czterech międzynarodowych konferencji lotniczych w okresie rocznicowych obchodów 100. lecia wydarzeń z lat 1914-1918 pokazała, iż gorlickie muzeum zasłużenie trafiło do grona zauważalnych na naukowej mapie świata – dodaje Andrzej Olejko, autor wielu książek o tematyce historii lotnictwa.


W książce, an 520 stronach, znajdziemy następujące opracowania:


• Andrzej Olejko: Ponownie Na zachodzie bez zmian... Od „krwawego kwietnia” i „krwawego września” 1917 r. po „czarny wrzesień” i dzwony alianckiej victorii 1918 r.


• Siergiej Nelipowicz: Walki o Galicję 1914-1918


• Wojciech Mazur: „Mission Roumaine d’Aéronautique” – francuski personel i sprzęt lotniczy w Rumunii w latach 1916-1917


• Oleksandr Demianiuk: Bolszewickie skrzydła 1917-1918


• Matjaž Ravbar: Setna rocznica bombardowania Koroška Bela 14 sierpnia 1917 r.


• Marina Rossi: 1918! Zatrzymać wojnę! Strajki polityczne na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej w umierającym imperium austro-węgierskim


• David Méchin: 1918: Division Aérienne w walce


• Harald Fritz Potempa: Niemieckie siły powietrzne w 1918 r. i później. Zastosowanie poza Frontem Zachodnim i problem przestrzeni


• Gerald Penz: Austro-węgierskie i niemieckie jednostki lotnicze w 12. bitwie o Isonzo od 24 października do 31 października 1917 r.


• Gerhard Artl: Wykorzystanie lotnictwa w bitwie nad Piawą, czerwiec 1918 r.


• Michal Plavec: Die übrige fronte. Wojna powietrzna nad Albanią w ostatnim roku Wielkiej Wojny


• Andrij Kharuk: Lotnictwo Ukraińskiej Republiki Ludowej i Państwa Ukraińskiego w latach 1917-1918


• Boris Ciglić: Skrzydła zwycięstwa: serbskie lotnictwo w 1918 r.


• Piotr Mleczko: Nocne operacje lotnicze w końcowym okresie Wielkiej Wojny


• Mariusz Niestrawski: Za Kaisera czy wolną Polskę – o Polakach w strukturach Fliegerersatz Abteilung Nr. 4


Zapraszamy do lektury.

Źródło: dlapilota.pl


62 views0 comments

Comments


bottom of page